facebook

ДепартаментАнтропология

Актуално

img-20190726-183241_678x410_crop_478b24840a img-20190723-175617_678x410_crop_478b24840a
12.08.2019 15:48

Студенти от бакалавърска програма „Антропология“ взеха участие в Международното лятно училище по антропология, етнография и сравнителен фолклор на Балканите

Преди броени дни завърши 14-ото издание на международното лятно училище по „Антропология, етнография и сравнителен фолклор на Балканите“. Както всяка година, то се проведе в гръцкото градче Коница, а негови организатори са академичната мрежа „Border Crossings“, университетът в Йоанина (департамент по История и Археология) и община Коница.

Тази година участие взеха 47 студенти от 13 страни по целия свят, сред които и трима студенти от бакалавърска програма „Антропология“ в Нов български университет – Кристиян Караиванов, Роберта Колева и Илиана Димитрова.





Четиринадесетото лятно училище в Коница предлага пълна академична програма с акцент върху теоретичните, епистемологичните и методологическите въпроси на социокултурната антропология (включително фолклора), както и перспективи от свързани научни области като история, социология, културна екология, лингвистика, етноархеология и др. Специален акцент бе отделен на антропологията и етнографията на границите и граничните райони. „Етнография на граничните зони“ е основният курс на училището, като обект на изследване са границите, тяхното прекосяване, както и процесите на конструиране на граничните зони в Югоизточна Европа.

Нещо повече – програмата на училището включваше курсове, обсъждащи актуалните политически и икономически условия в Югоизточна Европа. Връзката между събирането на данни и анализа им и писането на етнография бе обсъдена като интелектуални, методологични и епистемологични инструменти за провеждане на теренната практика. Специална етнографска насоченост към историята на околната среда и културната екология, която изследва въпроси, свързани с граничната зона, допълни богатата и напреднала учебна програма.

Участниците имаха шанс да изпълнят кратки проекти на терен в три различни страни – Гърция, Албания и Северна Македония под ръководството и надзора на преподаватели, участващи в програмата. Процесът на провеждане на етнографски изследвания, интензивното оценяване на данните и публичното представяне на резултатите са някои от основните характеристики на училището.

 
Снимки: Роберта Колева, Илиана Димитрова, Деспина Тагари, Василис Нитсиакос