facebook

ДепартаментАнтропология

Културни ресурси, валоризиране на наследства и местно развитие

korica_184x250_fit_478b24840a

Културни ресурси, валоризиране на наследства и местно развитие

Ганева-Райчева, Валентина, Ирена Бокова, Николай Ненов (съст.) София, 2022

Научни и учебни издания

Културни ресурси, валоризиране на наследства и местно развитие

Книгата съдържа студии, резултат от научните изследвания в рамките на едноименния проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания“  (ДН20/12 от 20.12.2017). Проектът се изпълнява от изследователски екип от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките (базова организация), Нов български университет, Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен.

Изследването анализира възможностите за инструментализация на наследството за местно развитие с участието на музея като институция посредник и среда в общуването между различни социални актьори. Проучени са локални политики и практики за опазване, реконструиране и ценностно преосмисляне на културни наследства. Терените обхващат Русенска и Сливенска област, които имат сходни социокултурни характеристики и културно разнообразие, сходни стратегии за регионално развитие, но различни политики и практики в представянето на местните наследства в музея, както и мрежи от участници, представители на местна и регионална власт и заинтересовани страни. Едно от предизвикателствата пред екипа на проекта е работата в контекста на пандемията от COVID–19.

Студиите засягат няколко основни теми от изследването и отразяват съвременното състояние на наблюдаваните явления, както и тяхното възприемане от разнообразните участници. Културното наследство е анализирано като инструмент за местно развитие, но и като елемент на международни, национални и регионални политики. Прояви на празничното са интерпретирани в контекста на развитието на утвърдени и познати форми като събори и фестивали, на създаването на нови празници и събития с творческа насока, в контекста на дейности, които обхващат природни ресурси и тяхната трансформация и интерпретация като местно наследство. Наследствата в музея и тяхното функциониране в дигитална среда за споделяне на знание, емоция и съпреживяване е нова посока на изучаване и анализ в рамките на проекта.

Изданието е двуезично – на български и английски език.

 

 https://iefem.bas.bg/kulturni-resursi-valorizirane-nasledstva.html